Στο κόλπο με Μάτρι η Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Νάπολι στην Μπολόνια (2-2), νίκησε 3-0 την Κατάνια εκτός και μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από τις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Φιορεντίνα εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Νάπολι στην Μπολόνια (2-2), νίκησε 3-0 την Κατάνια εκτός και μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από τις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «βιόλα» καθάρισαν από το ημίχρονο στη Σικελία, με τον Φερνάντες να ανοίγει το σκορ στο 25′ και τον Μάτρι να σκοράρει δις (28′, 41′) στο ντεμπούτο του με την ομάδα της Τοσκάνης.

Την ίδια ώρα στο «Ρενάτο Νταλ Άρα» η Νάπολι έχανε δυο βαθμούς, με την Μπολόνια να ισοφαρίζει με τον Μπιάνκι στις καθυστερήσεις τους «παρτενοπέι» που είχαν φτάσει προσωρινά στην ανατροπή. Ο βασικός Κονέ αποβλήθηκε στο 84′ με δεύτερη κίτρινη, ενώ ο Χριστοδουλόπουλος αντικατέστησε τον Πέρες στο 78′.

Ο Φετφατζίδης ήταν βασικός στη νίκη της Τζένοα με 1-0 επί της Ίντερ, όπου το γκολ ήρθε, ωστόσο, μετά την αντικατάστασή του από τον Κονατέ στο 76′, ενώ ο Οικονόμου έμεινε στον πάγκο στην ήττα της Κάλιαρι απ’ την Αταλάντα με το ίδιο σκορ.