Ζωγραφιά του Κούρτιτς και 0-1 η Σπαλ (video)

Μια διαφορετική και ανανεωμένη Σπαλ κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από το Ρενάτο Ντα'Λάρα επικρατώντας με 1-0 στο γειτονικό ντέρμπι απέναντι στη Μπολόνια.

Ντεμπούτο με το αριστερό στο πάγκο των ”ροσομπλού” για τον Φιλίπο Ινζάγκι που έχει πολλή δουλειά μπροστά του…

Δύο ευκαιρίες έκανε σε 94 λεπτά η Μπολόνια που είχε αρκετά νέα πρόσωπα στην εντεκάδα και αυτές μέσα σε 5 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο.

Ο 36χρονος Ροντρίγκο Παλάσιο ανάγκασε το Γκομίς σε δύσκολη επέμβαση στο 7′ και ο Ματιέλο αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 12′.

Η Σπαλ κυριάρχησε στο 2ο ημίχρονο και δεν απειλήθηκε καθόλου από τους γηπεδούχους που έδειξαν ανέτοιμοι στο ντεμπούτο τους στη ”Serie a”.

O Πετάνια προειδοποίησε τον Πολωνό Σκορούπσκι στο 57ο λεπτό και ο Κούρτιτς τον εκτέλεσε
στο 71ο λεπτό και πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Στο φινάλε ο Νάγκι αντίκρισε 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στις καθυστερήσεις και την ώρα που η Μπολόνια έψαχνε το γκολ, που λίγο έλειψε να βρει καθώς στο 94′ είχε δοκάρι με το ”γόνατο” ο Σουηδός αμυντικός Χελάντερ.

Πέρα για πέρα δίκαια νίκησε η Σπαλ που πέρσι σώθηκε στο τέλος τερματίζοντας στη 17η θέση.Η Μπολόνια, τερμάτισε 15η πέρσι στην Ιταλία και από τις 11 νίκες που είχε συνολικά τις 8 τις πήρε στην έδρα της που φέτος μπήκε με το αριστερό…