Έκανε το πέντε στα πέντε η Ίντερ (video)

Με το τέρμα του Νταμπρόσιο στο πρώτο ημίχρονο αλλά και τις επεμβάσεις του Χαντάνοβιτς η Ίντερ επικράτησε με σκορ 1-0 της Λάτσιο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και παρέμεινε μόνη πρώτη στη Serie A.

Μπορεί η Ίντερ να άνοιξε το σκορ  στο 23ο λεπτό με τον Νταμπρόσιο, ωστόσο ήταν η Λάτσιο εκείνη που πήγε πήρε τη σκυτάλη στη συνέχεια. Με το Χαντάνοβτις να κάνει δύο σπουδαίες επεμβάσεις σε προσπάθειες του Κορέα αρχικά και στο τέλος του ημιχρόνου σε εκείνη του Μπάστος, οι νερατζούρι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι αλλά προβληματισμένοι.

Προβληματισμός ο οποίος διογκώθηκε στο δεύτερος μέρος καθώς οι περιπτώσεις που δημιούργησε η ομάδα του Κόντε δεν της έδωσαν δεύτερο γκολ. Την ίδι αώρα όμως οι παίκτες του Ιντζάγκι από την πλευρά τους δε μπόρεσαν να αποδειχθούν πειλητικοί για την εστία του Χαντάνοβιτς.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος και η Ίντερ έφτασε στο πέντε στα πέντε μένοντας μόνη πρώτη στο ρετιρέ της κατάταξης.

Την ίδια ώρα ο Αντόνιο Κόντε πέρασε στην ιστορία ως ο πρώτος πορπονητής της Ίντερ που άρχισε με πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδα στο πρωτάθλημα, την καριέρα του στους νερατζούρι.