Τρίποντο «ανάσα» με ανατροπή για την Κάλιαρι (video)

Η Κάλιαρι πήρε σπουδαίο τρίποντο στην «Σαρντίνια Αρίνα» καθώς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ νίκησε με 2-1 την Πάρμα στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο.

Ήρωας του αγώνα για τους γηπεδούχους ήταν ο Λεονάρντο Παβολέτι καθώς σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του.

Η Πάρμα είχε καταφέρει να προηγηθεί στην πρώτη της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, στο 40’ όταν μετά από σέντρα του Γκόμπι ο Κούτσκα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Κράνιο για το 0-1.

Στην επανάληψη η Κάλιαρι πίεσε για την ισοφάριση κι ε΄χασε καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο στο 63’.

Τρία λεπτά αργότερα όμως ο Παβολέτι με προβολή μετά από σέντρα του Τσιγκαρίνι ισοφάρισε το ματς σε 1-1.

Κι ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά στο 85’ μετά από σέντρα του Μπαρέλα έκανε μέσα σε αποθέωση από τους φίλους της Κάλιαρι το 2-1.

Στο 90’ ο Ζοάο Πέδρο είδε κίτρινη για φάουλ στον Κούτσκα, διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή, είδε μία ακόμη και πήρε με κόκκινη την άγουσα για τ’ αποδυτήρια.

Καλή εμφάνιση για τον Μπάμπη Λυκογιάννη που πέρασε ως αλλαγή στο ημίωρο του αγώνα μετά από τον τραυματισμό του Πελεγκρίνι.