Βερόνα, Σασουόλο, Σαμπντόρια κέρδισαν στα… πέναλτι!

Οι εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι έκριναν τις νίκες των Σαμπντόρια, Βερόνα και Σασουόλο, για την όγδοη αγωνιστική του ιταλικού Καμπιονάτι, τη δεύτερη (ως τώρα) πιο παραγωγική στην εμφάνιση της «εσχάτης των ποινών» από το 2000 και μετά!

Στη νέα χιλιετία τα περισσότερα πέναλτι που έχουν δοθεί σε μία αγωνιστική Serie A είναι εννέα, στις 18 Απριλίου 2007. Ήδη η τρέχουσα στην πρώτη κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος έχει οκτώ με το Τορίνο-Ίντερ να εκκρεμεί, οπότε αυτό το ρεκόρ μπορεί και να σπάσει!

Η Βερόνα μπορεί να προηγήθηκε με την Πάρμα, αλλά στο πρώτο ημίχρονο υπέφερε από τους «παρμένζι». «Έφαγε» τελικές, ο Παρόλο είχε δοκάρι για τους φιλοξενούμενους στο 1-0 και ο Λουκαρέλι στο 1-2, αλλά το δεν επηρέασε την ψυχολογία τους μια και κατέκτησαν το προβάδισμα στο 45λεπτο. Αντίθετα, το δεύτερο πολύ!

Η ομάδα του Αντρέα Μαντορλίνι είχε ακυρωθέν γκολ στο δεύτερο μέρος, όμως με τα δύο πέναλτι του Ζορζίνιο πήρε τη νίκη. Η Τζένοα, στο ντεμπούτο του Γκασπερίνι στον πάγκο της, πήρε το «τρίποντο» με την Κιέβο (2-1). Προηγήθηκε δύο φορές, είχε δοκάρι με τον Λόντι και μεγάλο πρωταγωνιστή, με δύο γκολ, τον Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο.

Ο Γιάννης Φετφατζίδης μπήκε στο 80΄ στη θέση του Στόιαν, που είχε αντικαταστήσει νωρίτερα τον τραυματία Σαντάνα. Η Σαμπντόρια μπορεί να γνώρισε την ισοφάριση στο 92΄, όμως σκόραρε δύο φορές με πέναλτι (η δεύτερη στο 96΄) και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Στον πάγκο των Γενοβέζων έμεινε ο Σάββας Γκέντσογλου που δεν αγωνίστηκε.

Πρώτο «τρίποντο» επεφύλασσε η όγδοη αγωνιστική και για τη Σασουόλο, που κατέβαλε την αντίσταση της Μπολόνια με 2-1. Μέσα σε πέντε λεπτά σημειώθηκαν τα τέρματα των γηπεδούχων. Για την ντεφορμέ Μπολόνια ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος μπήκε στο 56΄ στο ματς, στη θέση του Χοσέ Κρέσπο στο 56΄, ενώ βασικός και όλο το 90λεπτο αγωνίστηκε ο Παναγιώτης Κονέ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των αγώνων του απογεύματος της Κυριακής (20/10), για την όγδοη αγωνιστική της Serie Α:

Τζένοα-Κιέβο: 2-1 (22′, 51′ Τζιλαρντίνο – 48′ Μπεντιβόλιο)
Λιβόρνο-Σαμπντόρια: 1-2 (92′ Σιλιγκάρντι – 19′ Έντερ πέναλτι, 96′ Πότσι πέναλτι)
Σασουόλο-Μπολόνια: 2-1 (12′ Μπεράρντι πέναλτι, 17′ Φλόρο Φλόρες – 34′ Ντιαμάντι πέναλτι)
Βερόνα-Πάρμα: 3-2 (9′ Κατσιατόρε, 61′ πέναλτι, 88′ πέναλτι Ζορζίνιο – 19′ Παρόλο, 25′ Κασάνο)