Λάτσιο-Ρόμα 3-0: Το ντέρμπι έγινε περίπατος (hls)

Η Λάτσιο ήταν αποτελεσματική και μετέτρεψε σε περίπατο με νίκη 3-0 το ντέρμπι της πόλης με τη Ρόμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα από το πρώτο λεπτό και κατάφεραν να σκοράρουν στην 2η τελική τους προσπάθεια στο παιχνίδι. Ο Ιμπάνιεζ έκανε λάθος στην απομάκρυνση  της μπάλας, ο Λάτσαρι έκλεψε κάνοντας πάσα για τον Ιμόμπιλε που άνοιξε το σκορ στο 15′.

Οκτώ λεπτά αργότερα πάλι με πρωταγωνιστή τον Λάτσαρι η Λάτσιο πέτυχε δεύτερο γκολ. Ο δεξιός φουλ-μπακ των γηπεδούχων απέφυγε τον Ιμπάνιεζ και έδωσε πάσα στον Λουίς Αλμέρτο για το 2-0.

Η Λάτσιο ήταν αυτή που είχε και τις πρώτες τέσσερις στιγμές του δευτέρου ημιχρόνου. Χωρίς αποτέλεσμα με τους Ιμόμπιλε στο 57′, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 59′ και Καϊσέδο στο 61′, αλλά με γκολ του Αλμπέρτο από ασίστ του Άκπρο στο 67ο λεπτό για το 3-0.

Η Ρόμα είχε την μοναδική κλασσική ευκαιρία της στο 85′ με σουτ του Τζέκο και επέμβαση του Ρέινα.