Πρόκριση στο “παγωμένο” Χαμπάροβσκ για την Σινίκ! (video)

H Σινίκ Γιάροσλαβ πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ρωσίας, κερδίζοντας στη διαδικασία των πέναλτι την γηπεδούχο ΣΚΑ Χαμπάροβσκ

Η Σινίκ Γιάροσλαβ, ομάδα β’ κατηγορίας της Ρωσίας, κατάφερε να πάρει μεγάλη πρόκριση στα πέναλτι με 4-1 (κανονική διάρκεια, παράταση 0-0), στην έδρα της ΣΚΑ Χαμπάροβσκ, στον μονό προημιτελικό του κυπέλλου Ρωσίας, το οποίο παρακολουθείτε ζωντανά απ’ τα κανάλια Novasports.

Οι φιλοξενούμενοι του Αλεξάντερ Πομεγκάλοφ επέλεξαν να αγωνιστούν αμυντικά απέναντι στην ουραγό της Πρέμιερ Λιγκ Ρωσίας ΣΚΑ Χαμπάροβσκ, σ’ ένα ματς το οποίο τελέστηκε σε ιδιαίτερα δύσκολες καιρικές συνθήκες, καθώς το θερμόμετρο έφτασε τους -12 βαθμούς Κελσίου!

Ο προπονητής της ΣΚΑ, Ρινάτ Μπιλιαλέντινοφ είδε τους παίκτες του να πιέζουν καθ’ όλη τη διάρκεια της κανονικής διάρκειας, αλλά και της παράτασης, ωστόσο το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε ποτέ, παρα τις χαμένες ευκαιρίες. Τη σημαντικότερη την έχασε ο Βιτάλι Φεντότοφ στο φινάλε της παράτασης.

Ο Νικολάι Καλίνσκι και ο Μίροσλαβ Μάρκοβιτς (πρώην παίκτης της Καλλονής) αστόχησαν από πλευράς ΣΚΑ στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ για τους γηπεδούχους ευστόχησε μόνο στην πρώτο χτύπημα της σειράς ο Αρτέμ Σαμσόνοφ.

Εύστοχοι από πλευράς Σινίκ ήταν οι Μπεζλίκχοτνοφ, Νιζαμουντίνοφ, Σαϊμορντάνοφ και Καμίλοφ!

Η Σινίκ θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Άμκαρ – Κουρσκ.