Άντεξε η Μουσκρόν

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Γάνδη πανηγύρισε η Μουσκρόν παρότι ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Αβονίγι (43’) και στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Φρίντε (51’) και έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη. Στο 60’ η Γάνδη αντέδρασε και μείωσε (1-2) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρον, όμως η Μουσκρόν άντεξε μέχρι τέλους, παρότι στο 85’ ο Μπάκιτς αποβλήθηκε.

Έτσι, πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη της και «σκαρφάλωσε» στην πρώτη δεκάδα. Για τη Γάνδη ήταν η δεύτερη σερί βαθμολογική απώλεια.