Στο ρελαντί η Κλαμπ Μπριζ!

Η Κλαμπ Μπριζ είχε εύκολο βράδυ καθώς διέλυσε 3-0 την Σερκλ Μπριζ εκτός έδρας και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ενώ είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Ιθκιέρδο, ο οποίος σημείωσε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του.

Ο Κολομβιανός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό του αγώνα και με αυτό το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και σημείωσαν άλλα δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο (80′ Φελίπε Γκέντιοθ, 89′ Ιθκιέρδο).

Έτσι, η ομάδα του Πρεντόμ έφτασε τους 48 βαθμούς και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αυξάνοντας τη διαφορά από τη δεύτερη Άντερλεχτ στους πέντε πόντους.