Νίκη για την Ατλέτικο

Στην 9η θέση της Πριμέρα Ντιβισιόν ανέβηκε η Ατλέτικο, που νίκησε με 3-2 τη Λεβάντε στη Μαδρίτη. Η ομάδα του Γκρεγόριο Μανθάνο έφτασε τους 16 βαθμούς και άφησε την αντίπαλό της στους 23 και την τέταρτη θέση.

Όλα τα γκολ στο “Βιθέντε Καλδερόν” σημειώθηκαν στα τελευταία λεπτά, με τους “ροχιμπλάνκος” να προηγούνται στο 69′ με τον Πίτσι, τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 72′ με τον Τόρες και τα γκολ των Αντριάν (75′) και Ντιέγκο (83′) να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 3-1 και γέρνουν την πλάστιγγα. Το μόνο που κατάφερε η Λεβάντε ήταν να μειώσει στο τελικό 3-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σουάρες.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Κουρτουά, Μιράντα, Φιλίπε Λουίς, Ντομίνγκες, Σίλβιο (64′ Ρέγες), Τιάγκο (46′ Πίτσι), Ντιέγκο, Σουάρες, Τουράν, Σάλβιο (64′ Ρέγες), Αντριάν

ΛΕΒΑΝΤΕ: Μουνούα, Χάβι Βέντα, Νάνο, Χουανφράν, Μπαγεστέρος, Βάλντο, Φαρινός, Μπαρκέρο (77′ Αράντα), Τόρες (77′ Σουάρες), Ελ Ζαρ (66′ Ιμπόρα), Κονέ