«Βυθίστηκε» κι άλλο η Βιγιαρεάλ

Τελειωμό δεν έχει ο αγωνιστικός κατήφορος για τη Βιγιαρεάλ, καθώς ούτε κόντρα στη Λεβάντε κατάφερε να βρει τον δρόμο της νίκης, «σώζοντας», μάλιστα, στις καθυστερήσεις τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Το «κίτρινο υποβρύχιο» διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος, κάτι που επιβεβαίωσε σε ακόμη ένα παιχνίδι, μιας και έχει να πανηγυρίσει νίκη στο πρωτάθλημα από τα τέλη Σεπτέμβρη και το «διπλό» επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής με τη Λεβάντε, η ομάδα του Χαβιέρ Καγιέχα βρέθηκε πίσω στο σκορ από το αυτογκόλ του Μόρι (77’), όμως έστω και στο φινάλε κατάφερε να αποφύγει την ήττα. «Λυτρωτής» για τη Βιγιαρεάλ, ο Αλφόνσο, ο οποίος στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με ένα «κεραυνό» από πλάγια θέση αριστερά έγραψε το τελικό 1-1.

Τους 10 βαθμούς έφτασε η Βιγιαρέαλ στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, σε αντίθεση με τη Λεβάντε, η οποία «συγκατοικεί» με τη Ρέαλ Μαδρίτης στην 6η θέση.