Βαλενθιάνικη ανατροπή στο Βίγκο

Νίκη με ανατροπή για την Βαλένθια, η οποία επιβλήθηκε 2-1 στο Βίγκο της Θέλτα και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 40ο λεπτό της συνάντησης με τον Αραούχο μετά από ασίστ του Μέντες, όμως οι “νυχτερίδες” έκαναν το come back στο τελευταίο 20λεπτο.

Στο 71′ ο Φεράν Τόρες που μπήκε στη θέση του Μπαραγάν δέκα λεπτά νωρίτερα ισοφάρισε σε 1-1 και στο 84′ ο Ροντρίγκο αξιοποίησε την ασίστ του Γκαμεϊρό για το τελικό 1-2.

Στους 23 βαυμούς μετά από 19 αγωνιστικές η ομάδα του Μαρθελίνιο ενώ η Θέλτα έμεινε στους 21.

Θέλτα: Μπλάνκο – Μάγιο, Ρονκάγλια, Αραούχο, Χουνκά – Χοθαμπέδ, Λομπότκα – Μπουφάλ (71′ Μορ), Μέντες, Σίστο – Γκόμες.

Βαλένθια: Νέτο – Πιτσίνι, Γκαράι, Γκάμπριελ, Γκαγιά – Μπαραγάν (61′ Τόρες), Μουνιόθ, Κοκλέν, Τσερίσεφ (61′ Γκαμεϊρό) – Ροντρίγκο, Σάντι Μίνα.