«Διπλό» στη Σεβίλλη για τη Βαγιαδολίδ

H Βαγιαδολίδ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η Μπέτις αγωνίστηκε από το 8’ με παίκτη λιγότερο παίρνοντας σπουδαία νίκη στη Σεβίλλη με 2-1.

Μεγάλη νίκη της Βαγιαδολίδ με 2-1 μέσα στην έδρα της Μπέτις, σε μια αναμέτρηση που είχε πολλές συγκινήσεις.

Ο αγώνας στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν με 10 παίκτες στο 8’ με τον Ρόμπλες να ανατρέπει εκτός μεγάλης περιοχής τον Ραμίρεθ και να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Όλα έδειχναν να κρίνονται σε ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται χάρη σε σπουδαίο σουτ εκτός μεγάλης περιοχής από τον Σέρχι Γουαρδιόλα στο 63’, ωστόσο οι «μπέτικος» βρήκαν γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης, στο 68’ με τον Μορόν.

Η Ρεάλ Βαγιαδολίδ πήρε τη μεγάλη νίκη στο 89’ χάρη στο γκολ του Πλάνο, εκκινώντας ιδανικά το πρωτάθλημα.

Μπέτις: Ρόμπλες, Έμερσον, Μπαρτρά, Σίντνεϊ, Πεδράθα, Χάβι Γκαρθία, Καρβάλιο, Χοακίν (10’ Μαρτίν), Φεκίρ, Τέγιο (82’ Χουάνμι), Μπόρχα Ιγλέσιας (46’ Μορόν)

Ρεάλ Βαγιαδολίδ: Μάσιπ, Μογιάνο, Ολίβας, Καρίμ, Μαρτίνεθ, Αντονίτο (55’ Ρούμπιο), Μίτσελ, Αλκαράθ (76’ Τουαμί), Πλάνο, Γουαρδιόλα, Ραμίρεθ (12’ Ουνάλ)