Επική ανατροπή για την Θέλτα, 3-2 την Βιγιαρεάλ! (video)

Τη νίκη με επική ανατροπή πανηγύρισε η Θέλτα, με αντίπαλο την Βιγιρεάλ, επικρατώντας με 3-2, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής, η Θέλτα υποδέχτηκε στο Μπαλαΐδος την Βιγιαρεάλ με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τους βαθμούς της νίκης, στην μάχη που δίνουν για παραμονή στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα και πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με τον Τοκό Εκαμπί , με τον Καμερουνέζο να πετυχαίνει το έβδομο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους, όταν στο 15 ο Αλφόνσο Πεντράθα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 σκοράροντας για τρίτη φορά φέτος.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε μια εντελώς διαφορετική Θέλτα. Στο 50 ο Ιάγο Άσπας μείωσε σε 2-1 διατηρώντας την ομάδα του ζωντανή στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Ο Γκόμεζ στο 71 έφερε το ματς στα ίσα με το ένατο φετινό του γκολ και το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Ιάγο Άσπας που σφράγισε τη νίκη για την Θέλτα φτάνοντας τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα!
Η Βιγιαρεάλ βρίσκεται στην 17η θέση με 29 βαθμούς και η Θέλτα ακολουθεί με 25.