Σαρωτική Μπενφίκα, κορυφή… για λίγο η Μπράγκα

Η Μπενφίκα άργησε ένα ημίχρονο, αλλά ξέσπασε στο δεύτερο απέναντι στη Φεϊρένσε, ενώ η Μπράγκα «έπιασε» την Πόρτο στην κορυφή με παιχνίδι λιγότερο.

Τρία παιχνίδια είχε το σαββατιάτικο πρόγραμμα του πορτογαλικού πρωταθλήματος για την 11η αγωνιστική. Στο «Ντα Λουζ» η Μπενφίκα χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να διασπάσει την άμυνα της Φεϊρένσε, αλλά όταν τα κατάφερε, έγινε πάρτι. Ο Ζόνας άνοιξε το σκορ στο 49΄, το αυτογκόλ του Μπρούνο Νασιμέντο τελείωσε την υπόθεση νίκη στο 57΄, αλλά οι «αετοί» πίεσαν και πέτυχαν άλλα δυο γκολ: 3-0 με τον Ράφα Σίλβα στο 68΄ και 4-0 με τον Χάρις Σεφέροβιτς στο 89΄. Με αυτή τη νίκη η Μπενφίκα έφτασε τους 24 βαθμούς και (προσωρινά) στην 3η θέση.

Από την πλευρά της η Μπράγκα «καθάρισε» νωρίς με την Μορείρένσε και «έπιασε» την Πόρτο στην κορυφή φτάνοντας τους 24 βαθμούς, αν και με αγώνα περισσότερο. Το 2-0 ήρθε με πέναλτι του Γουίλσον Εντουάρντο στο 12΄ και του Παουλίνιο στο 25΄.

Στο πρώτο χρονικά ματς της ημέρας, Μαρίτιμο – Βιτόρια Σετούμπαλ 0-1.