Συνέρχεται η Πόρτο (video)

Η Πόρτο νίκησε στο Ντραγκάο (3-0) την Γκιμαράες και έκανε το 3 στα 3. Με εννέα παίκτες τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι.

Η Πόρτο νίκησε στο Ντραγκάο (3-0) την Γκιμαράες και έκανε το 3 στα 3. Με εννέα  παίκτες τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο αμυντικός από την Μπουρκίνα Φάσο Έντμουντ Ταμπσόμπα αποβλήθηκε με απ’ευθείας κόκινη κάρτα και ο Μούσα Μαρεγκά άνοιξε το σκορ για τους δράκους στο 14ο λεπτό για να κλείσει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Γκιμαράες έχασε και τον Βραζιλιάνο Ντάβιντσον με δεύτερη κίτρινη κάρτα με τον Ιβάν Μαρκάνο στο 88ο λεπτό να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 2-0. Στις καθυστερήσεις ο Μαρεγκά με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα φτάνοντας τα τρία γκολ στην σεζόν μετά από τέσσερις αγωνιστικές (είχε σκοράρει στο ντέρμπι με την Μπενφίκα).

Η ομάδα του Κονσεϊσάο ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετρώντας την τρίτη συνεχόμενη της νίκη μετά την ήττα της πρεμιέρα από την Ζιλ Βιθέντε (2-1).