Από «τεσσάρα» σε «τεσσάρα» η Σέλτικ

Η Σέλτικ τρεις ημέρες μετά την «τεσσάρα» (4-0) στη Χιμπέρνιαν, επικράτησε με το ίδιο σκορ και της Κιλμάρνοκ για την 22η αγωνιστική του Σκωτσέζικου πρωταθλήματος και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας σε απόσταση 18 βαθμών από τη δεύτερη Αμπερντίν.

Η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά, ο οποίος βρισκόταν στην αποστολή αλλά δεν αγωνίστηκε, άνοιξε το σκορ μόλις στο 11′ με τον Λέντλι, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Άσκροφτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και η Σέλτικ πήρε αέρα δύο τερμάτων.

Στο 68′ ο Μάλγκρου ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, για να έρθει ο Μπάλντε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Χαρτς επικράτησε 2-1 της Σεντ Μίρεν, ωστόσο παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με μόλις πέντε βαθμούς μετά από 25 αγωνιστικές (είχε ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -15 βαθμούς).

Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το πρώτο λεπτό του αγώνα από το γκολ του Τόμπσον, κατάφεραν άμεσα να ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Πάτερσον (5′) και να φτάσουν εν τέλει στη νίκη χάρη στο τέρμα του Χάμιλ (52′).