Πλησιάζει η Ρέιντζερς την κορυφή

Στο κυνήγι της Σέλτικ βρίσκεται η Ρέιντζερς καθώς μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Σέλτικ στους τρεις βαβμούς μετά την άνετη επικράτηση κόντρα στη Σεντ Μίρεν.Σπουδαίο διπλό για την Αμπερντίν, εύκολα η Μάδεργουελ, στο φινάλε σώθηκε η Χάμιλτον.

Στο Άιμπροξ η Ρέιντζερς δεν είχε πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της Σεντ Μίρεν κερδίζοντας με 4-0.Τρία πέναλτι και ένα γκολ του Κεντ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ταβερνιέ μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα, ο ίδιος στο 55ο λεπτό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 και στο τελευταίο 10λεπτο πρώτα ο Ντεφό με ακόμα ένα πέναλτι και ύστερα ο Κέντ από ασίστ του Ζερμέιν Ντεφό εκλεισαν το σκορ.

Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ έφτασε τους 48 βαθμούς μετά από 24 παιχνίδια μειώνοντας τη διαφορά από την πρωτοπόρο Σέλτικ στους τρεις πόντους.

Η Μάδεργουελ πέτυχε σπουδαία νίκη απέναντι στη Λίβινγκστον με τους γηπεδούχους να καθαρίζουν το ματς από το πρώτο μέρος.Ο Χάστι πέτυχε δύο γκολ στο 6ο και το 21ο λεπτό, ενώ ενδιάμεσα ο Μέιν είχε σκοράρει για την ομάδα του Ρόμπινσον.

Στη μάχη του ”βυθού” Χάμιλτον και Νταντί έμειναν στην ισοπαλία και το 1-1.Ο Ράιτ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 66ο λεπτό όμως στις καθυστερήσεις ο ΜακΚίνον χάρισε το βαθμό στην ομάδα του Ράις.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Αμπερντίν στο Εδιμβούργο κόντρα στην Χιμπέρνιαν με όλα τα γκολ να μπαίνουν στα πρώτα 22 λεπτά του πρώτου μέρους.Ο Σο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 9ο λεπτό, όμως η Αμπερντίν γύρισε το ματς κάνοντας την ολική ανατροπή με τον Κονσιντάιν να ισοφαρίζει στο 12ολεπτό και 10 λεπτά αργότερα ο Μακάι-Στίβεν έγραψε το τελικό 1-2.