Το ασχημόπαπο έγινε κύκνος!

Η Σουόνσι του Λάουντρουπ δεν βλεπόταν, όμως μέσα σε λίγες ημέρες ο Γκάρι Μονκ άλλαξε την ψυχολογία των «κύκνων» οδηγώντας τους στην πρώτη νίκη απέναντι στην Κάρντιφ (3-0), για την πρώτη κατηγορία, στο ουαλικό ντέρμπι.

Λίγες ημέρες μετά την απόλυση του Δανού τεχνικού η Σουόνσι παρουσίασε ένα βελτιωμένο πρόσωπο στο «Λίμπερτι» κι επουδενί δεν ήθελε ήττα από την Κάρντιφ του Σόλσκιερ, πέραν των βαθμολογικών επιπτώσεων. Θα ήταν η πρώτη φορά που θα συνέβαινε κάτι τέτοιο, όμως αγωνιστικά η φιλοξενούμενη δεν είχε τύχη.

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι φόρτωσαν με τρία γκολ την εστία της Κάρντιφ με τους Ράουτλετζ (47΄), Νέιθαν Ντάιερ (79΄) και Μπονί (85΄) να κάνουν πάρτι στην αντίπαλη άμυνα στις φάσεις που σκόρεραν. Μπέλαμι και Ζαχά ήταν ό,τι καλύτερο είχε ν΄ αντιπαρατάξει ο άπειρος σε τέτοια ματς Νορβηγός προπονητής των «κόκκινων», ο οποίος είδε την ομάδα του να πελαγοδρομεί στο δεύτερο 45λεπτο.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό οι «κύκνοι», που βελτιώθηκαν αγωνιστικά μέσα σε πέντε ημέρες, έφτασαν τους 27 βαθμούς, ενώ η Κάρντιφ «βυθίστηκε» στους 21 και μέσα, φυσικά, στη ζώνη του υποβιβασμού. Στα ευχάριστα του υπηρεσιακού κόουτς Μονκ η επιστροφή του βασικού γκολκίπερ Βορμ και του χρήσιμου χαφ Κάνιας, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 69΄. Αμφότεροι είχαν τραυματισμούς.