Πήρε πρόκριση, έχασε Οβιέδο

Η Έβερτον έκανε περίπατο με 4-0 στην έδρα της Στίβενεϊτζ και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας, όμως η νίκη της επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Μπράιαν Οβιέδο.

Ο αριστεροπόδαρος 23χρονος Κοσταρικανός δέχτηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα από τον αντίπαλο Σάιμον Χέσλοπ στο 22ο λεπτό και έφυγε κατ’ ευθείαν από το γήπεδο για το νοσοκομείο με κάταγμα στο πόδι.

Αυτό το γεγονός σημάδεψε ένα κατά τα άλλα ήρεμο απόγευμα για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, με τον Στίβεν Νέισμιθ να πετυχαίνει τα δύο πρώτα γκολ των φιλοξενούμενων στο 6′ και το 32′, τον Τζόνι Χάιτινχα να κάνει το 0-3 με κεφαλιά έπειτα από εκπληκτικό ψαλιδάκι-ασίστ του Μιραλάς και τον Μαγκάι Γκέι στο 85ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό σκορ.