Η ΤΣΣΚΑ κυπελλούχος Ρωσίας

Το 12ο κύπελλο της ιστορίας της κατέκτησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον συγκλονιστικό τελικό με την Ανζί στην "Αχμάτ Αρίνα" του Γκρόζνι. οι πρωτευουσιάνοι νίκησαν στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3, με τον κανονικό αγώνα και την παράταση να λήγουν ισόπαλοι 1-1.

Το 12ο κύπελλο της ιστορίας της κατέκτησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον συγκλονιστικό τελικό με την Ανζί στην “Αχμάτ Αρίνα” του Γκρόζνι. οι πρωτευουσιάνοι νίκησαν στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3, με τον κανονικό αγώνα και την παράταση να λήγουν ισόπαλοι 1-1.

Το γήπεδο στο Γκρόζνι ήταν κατάμεστο με τη συντριπτική πλειοψηφία των οπαδών (ούτε 1.000 δεν ήταν της ΤΣΣΚΑ) να είναι από την πλευρά του Ετό και της παρέας του. Η ομάδα, όμως, του τεχνικού Σλούτσκι (είχε δεχθεί έντονη κριτική στην αρχή της σεζόν) κατάφερε να κατακτήσει το νταμπλ και να βουλώσει τα στόματα των επικριτών του. Στην κανονική διάρκεια του ματς, η ΤΣΣΚΑ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 9’΄με τον Μούσα για να ισοφαρίσει η Ανζί στο 74′ με τον Ντιαρά. Στο 88′ αποβλήθηκε για τους μετέπειτα νικητές ο Βόρνμπλουμ, αλλά η ομάδα του άντεξε σε όλη την παράταση χωρίς να δεχθεί γκολ.

Οι κατακτήσεις κυπέλλου της ΤΣΣΚΑ Μόσχας τόσο σε διοργάνωση της Σοβιετικής ΕΝωσης όσο και της Ρωσίας: 1945, 1948, 1951, 1955, 1991, 2002, 2005, 2006, 2008, 2009, 2011, 2013.