Ξεκίνησε αγριεμένη η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι εγκαινίασε επιτυχημένα την υπεράσπιση του τίτλου της στην Πρέμιερ Λιγκ, περνώντας νικηφόρα από την έδρα της Νιούκαστλ με 2-0.

Οι πρωταθλητές επέκτειναν το νικηφόρο σερί τους απέναντι στις «καρακάξες» στα 11 παιχνίδια, χάρη στα γκολ δύο παικτών που ανανέωσαν πρόσφατα τα συμβόλαιά τους, των Νταβίδ Σίλβα και Σέρχιο Αγουέρο.

Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου (για την οποία κάθισε στον πάγκο ο Μεχντί Αμπέντ), είχε κάποιες ευκαιρίες μετά το 0-1 αλλά δεν έδειξε εκτελεστική δεινότητα και εξακολουθεί να μην μπορεί να τα βγάλει πέρα με τους «γαλάζιους».

Οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ στο 39ο λεπτό με ένα υπέροχο γκολ. Συγκεκριμένα, ο Τουρέ βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Τζέκο στην περιοχή, αυτός υπό πίεση έβγαλε μόνο του τον Σίλβα με εμπνευσμένο τακουνάκι, με τον Ισπανό να μην δυσκολεύεται να ανοίξει το σκορ.

Η Νιούκαστλ προσπάθησε να ισοφαρίσει και προς το τέλος είχε δύο καλές ευκαιρίες, με δύο σουτ των Πέρες και Σισοκό που πέρασαν ελάχιστα άουτ.

Η Σίτι όμως δεν χαρίστηκε και ο Αγουέρο που είχε μπει στο ματς σαν αλλαγή, με διπλή προσπάθεια κατάφερε να νικήσει τον Τιμ Κρουλ στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.