Ανάσα, με Μπονί, η Σουόνσι

Με πρόσωπο του αγώνα τον Βίλφρεντ Μπονί η Σουόνσι ανάγκασε τη Νιούκαστλ στην πέμπτη διαδοχική ήττα της στην Πρέμιερ Λιγκ, κέρδισε με 2-1 εκτός έδρας για την 35η αγωνιστική και πήρε ανάσα παραμονής!

Οι «καρακάξες», με τον Άλαν Πάρντιου να εξακολουθεί να είναι τιμωρημένος, σκόραραν για πρώτη φορά μετά από τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρουν νίκη. Οι «κύκνοι» σκόραραν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ισοφαρίζοντας το σκορ με τον «μπόμπερ» Μπονί με τον ίδιο παίκτη να δίνει τη νίκη στις καθυστερήσεις με πέναλτι.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Σουόνσι έφτασε τους 36 πόντους και πήρε σπουδαία ανάσα παραμονής, την ίδια ώρα που η Κάρντιφ έμεινε σε ισοπαλία 1-1 με τη Στόουκ και στους 30΄. Στο «Βίλα Παρκ» δεν κουνήθηκε φύλλο, ανάμεσα σε Άστον Βίλα και Σαουθάμπτον, ενώ στο Λονδίνο Γουέστ Χαμ και Κρίσταλ Πάλας πρωταγωνίστησαν σ΄ ένα καλό ματς που βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 1-0. Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντίλαν Τομπίδη, παίκτη των «σφυριών» που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 20 ετών με τον πατέρα και τον αδελφό του ελληνικής καταγωγής παίκτη να δίνουν το «παρών» στο «Μπόλεϊν Γκράουντ».

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, το απόγευμα του Μεγάλου Σαββάτου (19/4):

Άστον Βίλα – Σαουθάμπτον: 0-0
Κάρντιφ – Στόουκ: 1-1 (51΄ Ουίτινχαμ πέναλτι – 45΄+3΄ Αρναούτοβιτς πέναλτι)
Νιούκαστλ – Σουόνσι: 1-2 (23΄ Σόλα Αμεόμπι – 45΄+1΄, 92΄ πέναλτι Μπονί)
Γουέστ Χαμ – Κρίσταλ Πάλας: 0-1 (59΄ Γέντινιακ πέναλτι)