Νίκες για Σερβία, Ρουμανία και Ισραήλ, «λευκή» ισοπαλία στη Ρωσία

Με νίκες προχώρησαν στο Nations League η Σερβία, η Ρουμανία και το Ισραήλ. Ισόπαλος χωρίς τέρματα έληξε για το γκρουπ B ο αγώνας της Ρωσίας με τη Σουηδία

Η Σερβία ήταν ανώτερη και πήρε αυτό που ήθελε στο Μαυροβούνιο, νικώντας με 2-0 στο ματς της Ποντγκόριτσα.
Τα δύο γκολ της ομάδας του Κρίσταγιτς πέτυχε ο Μίτροβιτς στο 18ο λεπτό με πέναλτι και στο 81ο λεπτό.
Στην 2η θέση του 3ου ομίλου παρέμεινε η Ρουμανία νικώντας με 2-1 στη Λιθουανία. Ο Τσίπριου άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό για τους Βαλκάνιους. Στο 89’ οι Λιθουανοί έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ζούλπα όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τον έναν πόντο καθώς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαξίμ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Στον 1ο όμιλο του γκρουπ C το Ισραήλ νίκησε τους Σκωτσέζους με σκορ 2-1.
Οι «χαϊλάντερς» προηγήθηκαν στη Χάϊφα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μίλγκριου. Στο 52’ ο Πέρετζ ισοφάρισε σε 1-1 ενώ εννέα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σούταρ.
Στο 73ο λεπτό με αυτογκόλ του Τιέρνεϊ διαμορφώθηκε το τελικό 2-1 για τους γηπεδούχους.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι της Ρωσίας με την Σουηδία για το γκρουπ B ενώ στο χαμηλότερο επίπεδο του Nations League, το Αζερμπαϊντζάν νίκησε με 3-0 στα νησιά Φερόε χάρις σε δύο τέρματα του Αλμέϊδα κι ένα του Ναζάροφ.

Στη Πρίστινα το Κόσοβο νίκησε με 3-1 τη Μάλτα. Δύο τέρματα πέτυχε ο Κολολί κι ένα ο Μουρίκι ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους ο Άγκιους