Αποκλεισμός με σκορ… πόλο για τη Μαρσέιγ!

Η Μαρσέιγ γνώρισε εντός έδρας αποκλεισμό από τη φάση των «32» του Κυπέλλου Γαλλίας, μετά την ήττα με 5-4 μέσα στο «Βελοντρόμ» από τη Νις.

Τι κι αν οι Μαρσεγιέζοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 3΄, με τον Ζινιάκ, στη συνέχεια βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ. Ο Μποσέτι στο 5΄ ισοφάρισε σε 1-1, με τον Μαπό στο 18΄ να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η ομάδα της Μασσαλίας ισοφάρισε με τον Τοβέν στο 24΄, όμως ο Ντιαβαρά «χτύπησε» για πρώτη φορά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους αλλά με αυτογκόλ!

Το 2-4 έγινε με πέναλτι του Μπρουλ στο 51΄, με τον Ζινιάκ να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να μειώνει για τη Μαρσέιγ στο 58΄. Ο Αμπριέλ στο 88΄ έδωσε αβαντάζ δύο τερμάτων στις Νις, ο Ντιαβαρά, όμως, πέτυχε κι άλλο γκολ (αυτή τη φορά για την ομάδα του) διαμορφώνοντας το τελικό 4-5.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Μαρσέιγ δέχτηκε πέντε γκολ εντός έδρας για πρώτη φορά μετά τον Φεβρουάριο του 1980 (3-6 από τη Βαλενσιέν για το Σαμπιονά), ενώ η Νις σημείωσε τρία συν τέρματα στην έδρα της μισητής αντιπάλου της για πρώτη φορά μετά τον Δεκέμβρη του 1964. Η Λιλ προκρίθηκε μετά το άνετο 3-0 στην έδρα της Ιρίς, αποκλείστηκαν από τη συνέχεια Μπαστιά και Σοσό.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Γαλλίας, την Τρίτη (21/1):

Αζαξιό – Καέν: 0-2
Ανζέ – Σοσό: 1-0
Μπουλόν – Ρεν: 0-2
Σετ – Ζουρά: 2-0
Ίρις – Λιλ: 0-3
Μαρσέιγ – Νις: 4-5
Κονκάρν – Γκινκάμπ: 2-3 (παράταση, 1-1 κανονική διάρκεια)
Σερκλ Μπαστιά – Νιόρ: 5-4 (πέναλτι, 2-2 κανονική διάρκεια, 2-2 παράταση)
Λανς – Μπαστιά: 2-1 (παράταση, 1-1 κανονική διάρκεια)