Δεύτερη νίκη της Νιμ στο πρωτάθλημα (video)

Η Νιμ πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, επιβλήθηκε της Τουλούζ με 1-0 και την έπιασε στη βαθμολογία φτάνοντας τους 8 βαθμούς.

Η Νιμ ήταν η μοναδική ομάδα που απείλησε στο πρώτο ημίχρονο και το έκανε με πρωταγωνιστή τον Φιλιποτό. Ο δεξιός εξτρέμ των γηπεδούχων σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ διαμόρφωσε το 1-0 στο 39ο λεπτό με ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ στο παραθυράκι της εστίας του Ρεϊνέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
Η Τουλούζ βελτίωσε σημαντικά την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο είχε καλές στιγμές με τους Σανγκαρέ και Βενκέρ όμως χωρίς να φτάσει σε γκολ ισοφάρισης. Την καλύτερη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου την είχαν οι γηπεδούχοι με δοκάρι σε πλασέ που έκανε ο Ντο. Η Τουλούζ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Ντιακιτέ στο 81’.

Κατά τα άλλα, η Νις κέρδισε 2-1 τη Ντιζόν και έπιασε στους 12 πόντους την Παρί στην κορυφή με ένα παιχνίδι περισσότερο.