«Καθάρισε» ο Νεϊμάρ για την Παρί (video)

Μ’ ένα μαγικό γκολ του Νεϊμάρ στις καθυστερήσεις η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε την νίκη με 1-0 κόντρα στην μαχητική Στρασμπούρ.

Τι κι αν οι φίλοι της Παρί τον αποδοκίμαζαν σε κάθε του επαφή, σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης;

Ο Νεϊμάρ Σάντος Τζούνιορ «απάντησε» με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο στον πρώτο του φετινό αγώνα.

Σημείωσε ένα καταπληκτικό γκολ με ανάποδο ψαλίδι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από σέντρα του Ντιαλό, αναγκάζοντας όλο το γήπεδο να σηκωθεί και να τον αποθεώσει.
Τα παιχνίδια της μοίρας και των συναισθημάτων.

Στο 95ο λεπτό μάλιστα σημείωσε και δεύτερο γκολ σε αντεπίθεση μετά από πάσα του Ντι Μαρία αλλά το γκολ ακυρώθηκε με την χρήση VAR ως οφσάιντ του αργεντινού στο ξεκίνημα της φάσης.

Η Στρασμπούρ με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και τρεις μέσους μπροστά τους, κρατούσε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα χωρίς προβλήματα.

Είχε εξαιρετικές ευκαιρίες με τον Αζόρκ στο 18΄και στο 44’ και την μεγαλύτερη όλων με τον ίδιο παίκτη στο 76΄όταν το σουτ του μέσα από την περιοχή απέκρουσε ο Κέιλορ Νάβας.

Η Παρί είχε ευκαιρίες και πάλι με τον Νειμάρ στο 31’ και το 76’ και με σουτ του Ερέρα στο 84’.