Άντεξε η Μπορντό στο Πριγκιπάτο (video)

Οι Γιρονδίνοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στον αγώνα με τη Μονακό, ωστόσο ισοφάρισαν με πέναλτι που υπεδείχθη με τη χρήση του VAR για να φύγουν με 1-1 από το Louis II.

Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα, οι δύο ομάδες ήταν υποτονικές, η Μονακό είχε την κατοχή, ο Γκολοβίν ήταν δραστήριος αλλά απελπιστικά μόνος, απείλησε με σουτ στο 2′, όπως κι ο Φάμπρεγας στο 27′, ενώ στο 41′ το γύρισμα του Ρόνι Λόπες δεν ήταν το ιδανικό. Οι Μονεγάσκοι δεν είχαν ακρίβεια στην τελική προσπάθεια, ενώ οι Γιρονδίνοι της Μπορντό -υπό το βλέμμα του νέου προπονητή τους, Πάοuλο Σόουζα που είδε το ματς από την εξέδρα- αρκέστηκαν στο να προσέχουν τα μετόπισθεν, επομένως το 0-0 ήταν λογικό κι επόμενο να σφραγίσει το πρώτο 45λεπτο.

Το δεύτερο μέρος ήταν κατά πολύ ανώτερο ποιοτικά, με τη Μονακό να εκκινεί με γκολ στο 48′ όταν ο Μπαλό-Τουρέ σέντραρε από τα αριστερά κι ο Φαλκάο βρήκε δίχτυα στο 100ο παιχνίδι του στη Ligue 1, έχοντας πλέον 62 γκολ. Οι Μονεγάσκοι είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμά τους, όμως ο Κοστίλ αρνήθηκε το γκολ στον Ρόνι Λόπες στο 56′, για να έρθει στο 65′ η ισοφάριση με το πέναλτι του Μπριόν, το οποίο υπεδείχθη μέσω VAR. Ο Καραμό στο 68′ έχασε τεράστια ευκαιρία να σημειώσει το 1-2 από τη μικρή περιοχή, για να ακολουθήσει σωρεία επεμβάσεων από τον Κοστίλ, που κράτησε μέχρι τέλους το 1-1.

Η Μπορντό είναι στη 13η θέση με 32 βαθμούς, η Μονακό βρίσκεται στη 17η με 26.

Stade Louis II, Μονακό

Διαιτητής: Φρονσούα Λετεξιέ

Κίτρινες κάρτες: 54′ Μπαλό-Τουρέ, 64′ Φαλκάο, 68′ Μαρτίνς, 69′ Ζέμερσον, 82′ Αντριέν Σίλβα – 90′ Μάτζα, 90+1′ Τσουαμενί

Κόκκινες κάρτες:-

Μονακό (4-2-3-1): Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Ζέμερσον, Μπαντιασίλ, Μπαλό-Τουρέ, Φάμπρεγας, Αντριέν Σίλβα, Μαρτίνς, Γκολοβίν (79′ Σαντλί), Λόπες (70′ Βινίσιους), Φαλκάο (αρχ.)

Προπονητής: Λεονάρντο Ζαρντίμ

Μπορντό (4-2-3-1): Κοστίλ (αρχ.), Σαμπαλί, Κουντέ, Πάμπλο, Πουντζέ, Οτάβιο, Τσουαμενί, Καμανό (61′ Καλού), Σανκαρέ (61′ Καραμό), Ντε Πρεβίλ, Μπριόν (90′ Μάτζα)

Προπονητής: Ερίκ Μπεντουέ