Η Ντέρμπι «σόκαρε» την Μάντσεστερ στο Ολντ Τράφορντ (video)

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι στο Ολντ Τράφορντ η Ντέρμπι Κάουντι πέταξε έξω από το Λιγκ Καπ την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αποκλείοντας την στην διαδικασία των πέναλτι.

Χρειάστηκε να εκτελεστούν υποδειγματικά 15 πέναλτι και από τις δύο ομάδες για να πιάσει το 16ο ο Σκοτ Κάρσον στην εκτέλεση του κεντρικού αμυντικού της Μάντσεστερ Φιλ Τζόουνς και να χαρίσει στα «κριάρια» την πρόκριση στον 4ο γύρο του Λιγκ Καπ.

Ο αγώνας ήταν μια διαφήμιση του ποδοσφαίρου και τελείωσε 2-2 στην κανονική του διάρκεια.

Η Μάντσεστερ άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Μάτα, είχε δοκάρι στο 10’ σε εκτέλεση κόρνερ του Άσλει Γιανγκ και πολλές ευκαιρίες να σημειώσει κι άλλα γκολ.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Η Ντέρμπι ισοφάρισε σε 1-1 με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γουίλσον.

Στο 67’ ο Ρομέρο βρήκε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής κι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Αν και με δέκα η Μάντσεστερ είχε δοκάρι σε σουτ του Λουκάκου στο 73’ και χαμένη ευκαιρία στο ίδιο λεπτό με τον Μαρσιάλ.

Στο 85’ η Ντέρμπι έκανε το 2-1 με κεφαλιά του Μάριοτ.

Η Μάντσεστερ πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με κεφαλιά του Φελαϊνί στο 94’ με τις καθυστερήσεις να είναι έξι λεπτά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι 15 εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι ήταν απλά υποδειγματικές με κανέναν από τους δύο τερματοφύλακες να έχουν περιθώρια αντίδρασης.