Πρόκριση με πέντε γκολ για την Άρσεναλ (video)

Η Άρσεναλ επικράτησε με 5-0 της Νότινγχαμ Φόρεστ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ στην Αγγλία. Πρώτα γκολ του 18χρονου Μαρτινέλι με τους «κανονιέρηδες».

Η Άρσεναλ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και είχε δοκάρι με φάουλ του Νέλσον στο 9ο λεπτό. Ένα τακουνάκι του Μουστάφι μετά από εκτέλεση κόρνερ με τη μπάλα να κυλάει άουτ στο 17ο λεπτό και μια ωραία ενέργεια και σουτ του Νέλσον με τον Μούριτς να μπλοκάρει ήταν οι στιγμές του ημιώρου. Στο 34’ σκόραρε ο Μαρτινέλι για πρώτη φορά με τη φανέλα της Άρσεναλ μετά από εξαιρετική πάσα του Τσέιμπερς.

Στο 71’ ο Χόλντινγκ αξιοποίησε το κόρνερ του Νέλσον και με κεφαλιά σημείωσε το 2-0 και έξι λεπτά αργότερα ο Γουίλοκ διαμόρφωσε το 3-0. Στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τσέιμπερς έδωσε τη δεύτερη ασίστ στο παιχνίδι και με σκόρερ τον Νέλσον η ομάδα του Έμερι έφτασε στο 4-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαρτινέλι με σουτ εκτός περιοχής, τη μπάλα να κοντράρει σε αμυνόμενο και να καταλήγει στα δίχτυα του Μούριτς.