Στον τελικό με τεσσάρα η Σέλτικ

Τα... χρειάστηκε, αλλά τελικά η Σέλτικ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ στο ουδέτερο "Χάμπντεν Παρκ" και με τη νίκη της με 4-2 επί της Χιμπέρνιαν χάρις σε δυο γκολ των Λούστιγκ και Ντεμπέλε, πήραν το εισιτήριο για τον τελικό.

Τα… χρειάστηκε, αλλά τελικά η Σέλτικ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ στο ουδέτερο “Χάμπντεν Παρκ” και με τη νίκη της με 4-2 επί της Χιμπέρνιαν χάρις σε δυο γκολ των Λούστιγκ και Ντεμπέλε, πήραν το εισιτήριο για τον τελικό.

Οι πρωταθλητές τελείωσαν το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρις σε δυο τέρματα του Λούστιγκ. Στο 59′, η Χιμπέρνιαν μπήκε ξανά στο ματς χάρις σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Στόουκς, ο Ντεμπέλε έδωσε και πάλι αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του, αλλά η νέα μείωση του σκορ στο 71′ έφερε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε και πάλι ο Ντεμπέλε, δυο λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.