Πήρε το ντέρμπι η Ομόνοια

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στη σεζόν πανηγύρισε η Ομόνοια που επικράτησε με το «φτωχό», αλλά πολύτιμο 1-0 της Ανόρθωσης.

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στη σεζόν πανηγύρισε η Ομόνοια που επικράτησε με το «φτωχό», αλλά πολύτιμο 1-0 της Ανόρθωσης. Η ομάδα της Λευκωσίας κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του «Αντώνης Παπαδόπουλος», διάστημα στο οποίο κατάφερε να σκοράρει και να πάρει τελικά τη νίκη.

Στο 21′ ο Φρέντι είδε το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι, αλλά στην εκπνοή του ημιχρόνου αποδείχθηκε πιο εύστοχος και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μετά την ασίστ του Μακρίδη. Το γκολ του Αγκολέζου επιθετικού έμελλε και να κρίνει το ματς, καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να «απαντήσουν» ποτέ.