Νίκη στα πέναλτι για τη Γιουνάιτεντ (video)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 5-4 στα πέναλτι της Μίλαν στο τελευταίο παιχνίδι των ομάδων για το εφετινό International Champions Cup.

Η ομάδα του Σόλσκιερ προηγήθηκε με τον Ράσφορντ στο 14ο λεπτό, όμως η Μίλαν κυριάρχησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι σε ισορροπία με ωραίο σουτ του Σούσο έξω από την περιοχή μετά από λάθος του Μάτιτς.
Οι παίκτες του Τζιανπάολο πήραν προβάδισμα όταν μετά από σέντρα του Σούσο ο Καστιγέχο πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Λίντελοφ και κατέληξε στα δίχτυα του Ντε Χέα. Οι Άγγλοι έβγαλαν καλύτερη εικόνα μετά τις αλλαγές του Σόλσκιερ και με τους Γκόμες, Λίνγκαρντ και Τζέιμς να κάνουν πολύ καλή εμφάνιση.

Στο 72ο λεπτό ο Λίνγκαρντ με αριστερό σουτ από πλάγια θέση ισοφάρισε σε 2-2 στέλνοντας το παιχνίδι στα πέναλτι.
Εκεί για τη Μίλαν σκόραραν οι Τσαλχάνογλου, Μποναβεντούρα, Σίλβα, Κρούνιτς και για τη Γιουνάιτεντ οι Λίνγκαρντ, Γιανγκ, Γκρίνγουντ, Γκόμες και Τζέιμς. Μοιραίος της ιταλικής ομάδας με το χαμένο πέναλτι ο νεαρός Μαλντίνι.