Αποτελεσματική και πιο προσεκτική η Ρόμα!

Η Ρόμα κέρδισε με 4-2 την Μπαρτσελόνα στο στάδιο «ΑΤ & Τ» του Τέξας έπειτα από ένα ματς με πολλές φάσες κι αρκετές διακυμάνσεις στις καλές εντυπώσεις όπως τις πρόσφερε η κάθε ομάδα.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στο ματς του Ντάλας και κατάφερε να προηγηθεί με τον Ραφίνια, μόλις στο 6ο λεπτό.
Ο τρόπος προσέγγισης του αγώνα, με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας και εκρήξεις στο τέλειωμα των φάσεων, έφεραν σε δύσκολη θέση τη Ρόμα η οποία χρειάστηκε ένα χρονικό διάστημα 30 λεπτών να συνέλθει αγωνιστικά και να δώσει τις δικές της απαντήσεις στη ροή της αναμέτρησης.
Οι «Τζιαλορόσι» ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στην πρώτη καλά οργανωμένη επίθεσή τους, με τον Ελ Σαράουϊ στο 35ο λεπτό κι αφού προηγουμένως ο Τζάστιν Κλάϊφερτ μπόρεσε να ξεδιπλώσει το ταλέντο του πλαγιοκοπώντας την άμυνα των Καταλανών από τα δεξιά.
Στο δεύτερο μέρος παρά τις έξι αλλαγές που  έκανε, πάλι η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μπόρεσε να αιφνιδιάσει.
Ήταν το 48ο λεπτό όταν από ενέργεια του Καναδού Τάμπλα ο νεοαποκτηθείς Βραζιλιάνος Μάλκομ πέτυχε το 2-1 σε άδεια εστία.
Ακολούθησαν 3-4 καλές ευκαιρίες της Μπάρτσα στις οποίες ο γκολκίπερ Μιράντε έδειξε τα αντανακλαστικά του κρατώντας τη Ρόμα στο ματς.

Επί της ουσίας κάπου εκεί σταμάτησε η στερεότυπη ανάλυση του αγώνα αφού με τις πολλές αλλαγές, χάθηκε το μέτρημα στον αγωνιστικό χώρο.
Από τις 11αδες που ξεκίνησαν το ματς μόνον ο Σίλεσεν της Μπαρτσελόνα με τον Φλορέντσι της Ρόμα έμειναν ως το φινάλε.
Ευνοημένη από την όλη ιστορία η ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο που είχε στο τερέν πιο έμπειρους παίκτες.

Οι πιτσιρικάδες της Μπαρτσελόνα μαζί με το ταλέντο τους έδειξαν και απροσεξία κυρίως στο ανασταλτικό κομμάτι.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Ρόμα να φτάσει σε μια θεαματική ανατροπή των δεδομένων.
Με την ισοφάριση του Φλορέντσι στο 78’, το 3-2 από τον Κριστάντε στο 83’ και το τελικό 4-2 πέτυχε ο Αργεντίνος Περότι με εκτέλεση πέναλτι – το κέρδισε έξυπνα ο Τσέχος Σικ – στο 85ο λεπτό!