Πρεμιέρα με νίκη για τη Λιόν (video)

Ποδαρικό με το… δεξί στο International Champions Cup για τη Λιόν, η οποία νίκησε 3-2 τη Μπενφίκα σ’ ένα χορταστικό παιχνίδι που έγινε στο “Εστάντιο Αλγκάρβ” του Φάρο-Λούλε. Εξαιρετικός ο Βλαχοδήμος, 10 λεπτά έπαιξε ο Σάμαρης.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στη Μπενφίκα, όμως τα γκολ τα πέτυχε η Λιόν. Δύο δοκάρια για την Πορτογαλική ομάδα με τον Σάλβιο στο 26’ και τον Αντρέ Αλμέιδα στο 37’. Ο Βλαχόδημος έκανε δύο σπουδαίες επεμβάσεις σε σουτ των Εντομπελέ και Ντεπάι, όμως στο 40’ από κόρνερ του Ολλανδού, ο Μαρσέλο νίκησε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 45’, από ωραία μεταβίβαση του Εντομπελέ, ο Τραορέ βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση και με τρίπλα στον Γκριμάλντο και φαλτσαριστό σουτ από την περιοχή νίκησε τον Έλληνα γκολκίπερ για το 0-2.

Στο Β’ μέρος, οι “αετοί” μπήκαν ορεξάτοι και απείλησαν στο 47’ με τον Πίτσι, ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι του Γκορζελέν. Ο Γάλλος τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια το σουτ του Αργεντινού στο 55’, όμως τέσσερα λεπτά μετά ο επιθετικός της Μπενφίκα με ωραίο πλασεδάκι έγραψε το 1-2. Πέντε λεπτά αργότερα, από το επικίνδυνο γύρισμα του Ζίφκοβιτς, ο Μαρσέλο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Λιόν για την ισοφάριση σε 2-2. Στο 65’, από την ατομική ενέργεια του Μαριάνο η Λιόν είχε δοκάρι, ενώ στο 83’ από ωραίο γύρισμα του Κορνέ, ο Τεριέ που είχε μπει ως αλλαγή πρόλαβε τον απρόσεκτο Αντρέ Αλμέιδα και σημείωσε το 2-3.