Κρουαζιέρα με …καπετάνιο Ιβάν!

Καταιγιστική η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, συνέτριψε τον Πανναξιακό με 5-0 εκτός έδρας, χάρη σε χατ-τρικ του Μπρέσεβιτς και δύο γκολ του Πλατέλλα.

Ένα ταξίδι στη Νάξο που θα μπορούσε να εξελιχθεί σε «μπανανόφλουδα» για την Ένωση (κυρίως λόγω των κακών καιρικών συνθηκών), κατέληξε σε…κρουαζιέρα, με την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα να πετυχαίνει την ευρύτερη νίκη μακριά από το σπίτι της στη φετινή σεζόν, σημειώνοντας όλα της τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο!

Η εικόνα του αγώνα δεν διέφερε σε σχέση με την πλειοψηφία των προηγούμενων παιχνιδιών της ΑΕΚ στην κατηγορία. Η Ένωση βρισκόταν συνεχώς στην επίθεση, έχοντας απέναντί της μία ομάδα με 11 παίκτες πίσω από τη μπάλα.

Στο πρώτο ημίχρονο, τα…φαντάσματα της «κιτρινόμαυρης» επιθετικής δυστοκίας έκαναν την εμφάνισή τους πάνω από το Δημοτικό Στάδιο της Νάξου, με τους παίκτες του Δέλλα να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, ειδικά προς το τέλος του 45λέπτου.

Από το 43′ μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους η Ένωση είχε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με Ρόβα, Γροντή, Πλατέλλα και Κορδέρο, όμως με κάποιον τρόπο το πρώτο μέρος έκλεισε χωρίς γκολ…

Ρεσιτάλ Μπρέσεβιτς-Πλατέλλα

Όπως γίνεται συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, το πρώτο γκολ κάνει τη διαφορά υπέρ του φαβορί, διαλύοντας το όποιο άγχος και «κόβοντας» τα πόδια του αντιπάλου.

Για την Ένωση, αυτό ήρθε πολύ γρήγορα στο δεύτερο μέρος και απ’ ότι φάνηκε ήταν αρκετό για να κάμψει τις αντιστάσεις του Πανναξιακού.

Μόλις στο 47′ ο Μπρέσεβιτς με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Γροντή άνοιξε το σκορ και συνάμα τον δρόμο της ΑΕΚ για μία εύκολη επικράτηση.

Στο 53′ ο Πλατέλλας κέρδισε πέναλτι και ο Κροάτης φορ ανέλαβε την εκτέλεση, την οποία έφερε επιτυχημένα εις πέρας για το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το 0-2.

Ένα λεπτό αργότερα, ήταν η ώρα του Πλατέλλα να κρατήσει τη δόξα για τον εαυτό του, περνώντας όλη την άμυνα του Πανναξιακού και «σκάβοντας» τον Γιουργούση για το 0-3 της ΑΕΚ.

ο ίδιος παίκτης στο 64′ διαμόρφωσε το 0-4 για την Ένωση, ενώ στο 79′ ο Μπρέσεβιτς εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα  των γηπεδούχων και ολοκλήρωσε το χατ-τρικ, μαζί και την άνετη επικράτηση της Ένωσης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λίμα με δεύτερη κίτρινη στο 87′.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 0-5
Γκολ
: 47′, 53′ πεν., 79′ Μπρέσεβιτς, 57′, 64′ Πλατέλλας
Διαιτητής: Μάλαμας (Αν. Αττικής). Βοηθοί: Ρούντος, Γουργιώτης (Αν. Αττικής).
Κίτρινες: Λίμα, Καρούσης, Καλογέρης, Ποδόνιας – Μπρέσεβιτς, Γροντής. Κόκκινη: Λίμα

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Γιώργος Βλαστός): Γιουργούσης, Μεσημέρης, Τσαρτσαράς, Ανδρεόπουλος, Λίμα, Καλογέρης, Καρούσης (42′ Παπαδόπουλος), Βούλγαρης, Ντούκα, Αριανούτσος, Ρόβας Χ.
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Καραγκιολίδης, Γεωργέας (68′ Παληαρούτας), Πεταυράκης, Ρόβας Β΄., Τσιρίλο, Κορδέρο (82′ Τσεβάς), Γροντής (68′ Τσουκαλάς), Ντακόλ, Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ Γυριστό σουτ του Μπρέσεβιτς, η μπάλα άουτ.
9′ Σουτ του Βούλγαρη, απόκρουση του Καραγκιολίδη.
14′ Καλό σουτ του Ντακόλ έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιουρούση.
18′ Ο Πλατέλλας βρήκε τον Ντακόλ σε καλή θέση, αλλά ο Βραζιλιάνος έστειλε τη μπάλα πολύ άουτ.
22′ Σέντρα-σουτ του Πεταυράκη, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και τελικά πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Γιουρούση.
35′ Ο Γροντής πήρε πάσα από τον Μπρέσεβιτς σε καλή θέση αλλά το πλασέ του ήταν άψυχο και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μπλόκαρε.
40′ Πολύ καλό σουτ του Ανάκογλου, απόκρουση από τον Γιουρούση σε κόρνερ.
43′ Κεφαλιά του Ρόβα έπειτα από κόρνερ, λίγο άουτ.
43′ Νέα καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Γροντή να σουτάρει ελάχιστα άουτ μέσα στην περιοχή μετά από πάσα του Γεωργέα.
44′ Τετ-α-τετ ο Πλατέλλας με τον Γιουρούση έπειτα από ασίστ του Κορδέρο, αποκρούει ο τερματοφύλακας του Πανναξιακού!
44′ Άλλη μία ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Κορδέρο να σουτάρει έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

47′ 0-1 Σέντρα του Γροντή από αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Μπρέσεβιτς και 0-1 για την ΑΕΚ.
53′ 0-2 Ο Πλατέλλας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Καλογέρη και ο Μπρέσεβιτς ευστόχησε από τα 11 βήματα.
56′ Καλό σουτ του Πλατέλλα, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
57′ 0-3 Ο Πλατέλλας πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σκόραρε «σκάβοντας» με το αριστερό τον εξερχόμενο Γιωργούση.
64′ 0-4 Έπειτα από μία κόντρα η μπάλα έφτασε στον Πλατέλλα ο οποίος έκανε το 0-4 με αριστερό πλασέ.
68′ Απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βούλγαρη, εντυπωσιακή επέμβαση του Καραγκολίδη σε κόρνερ.
69′ Σουτ του Ρόβα των γηπεδούχων, απόκρουσε ο Καραγκιολίδης.
79′ 0-5 Ο Μπρέσεβιτς έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Πανναξιακού κλέβοντας τη μπάλα, πέρασε και τον Γιουργούση και πέτυχε το τρίτο προσωπικό του γκολ!
83′ Σουτ του Ντούκα, πολλά μέτρα άουτ.