«Καλπάζει» ο Ολυμπιακός Βόλου

Η διαφορά, πλέον, της ομάδας της Μαγνησίας από τη δεύτερη θέση αποκτά επικές διαστάσεις στον Νότιο Όμιλο της Φούτμπολ Λιγκ μετά τη νίκη του Ολυμπιακού Βόλου επί του Ηρακλή Ψαχνών, με 2-0, για την 20ή αγωνιστική.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του κόουτς Ρόκα έφτασε τους 49 βαθμούς, σημειώνοντας τη 15η νίκη του ενώ έμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα για δεκαέξι, πλέον, αγωνιστικές και συγκεκριμένα από τις 21 Οκτώβρη και την ήττα στα Χανιά (2-1).

Η απόσταση από τη δεύτερη θέση ανέβηκε στους δεκαπέντε βαθμούς, μια και Χανιά και Ηρακλής Ψαχνών ακολουθούν έχοντας από 34 πόντους. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, στο ματς που έκλεισε την 20ή αγωνιστική του Νότιου Ομίλου, είχαν ευκαιρίες να προηγηθούν αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η αποβολή, με δεύτερη κίτρινη, του Τσούτση στο 34΄ άλλαξε τις ισορροπίες κι αυτό φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο Ηρακλής δέχτηκε δύο γκολ. Στο 48΄ η συνεργασία Μπρέσκα-Γκούρμα και το σουτ του δεύτερου άνοιξε το σκορ, ενώ στο 80΄ η εκτέλεση φάουλ του πρώτου σταμάτησε στο δοκάρι του γκολκίπερ Αθανασόπουλου.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 84΄ με γκολάρα του Πινδώνη από τα 25 μέτρα, με το 2-0 να εδραιώνει τον Ολυμπιακό Βόλου στην κορυφή του Νότιου Ομίλου και γενικά ως μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας ως τώρα.