«Καθάρισε» ξανά ο Φωκικός

Την έδρα του για έβδομη φορά σε εννέα παιχνίδια εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον ο Φωκικός, ο οποίος επικράτησε του Ηρακλή Ψαχνών για τη 16η αγωνιστική του Νότιου Ομίλου της Φούτμπολ Λιγκ.

Η ομάδα του κόουτς Κούτση σκόραρε νωρίς, μόλις στο πέμπτο λεπτό, με τον Ιμπάν Τραβέρσο Ράντι να κάνει το 1-0 στο 5΄, κι έλεγξε στο πρώτο ημίχρονο την αναμέτρηση με τα Ψαχνά. Δεν δημιούργησε ευκαιρίες, δεν πιέστηκε με τον Ηρακλή με αποτέλεσμα να καταφέρει να κρατήσει, με σχετική άνεση, το προβάδισμα.

Στο 52΄ χάθηκε σημαντική ευκαιρία για το 2-0, με το σουτ του Θέου να βρίσκει στην αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων και να καταλήγει άουτ, ενώ στο 89΄ αποβλήθηκε ο Φράγκος των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το ματς για τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Φωκικός έφτασε τους 26 βαθμούς και βρίσκεται εξαιρετικά κοντά στα πλέι οφ, ενώ ο Ηρακλής έμεινε στους 27 και στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Για την ομάδα του Φώτη Γράφα ήταν, μόλις, η δεύτερη ήττα σε οκτώ εκτός έδρας ματς στο Νότιο Όμιλο της Φούτμπολ Λιγκ.