8ος Ομιλος: Φόρτσαρε στο δεύτερο

Μέσα σε εννιά λεπτά η Ουκρανία "καθάρισε" τη νίκη (2-1) και άφησε τη Μολδαβία στην προτελευταία θέση του όγδοου ομίλου.

Μέσα σε εννιά λεπτά η Ουκρανία “καθάρισε” τη νίκη (2-1) και άφησε τη Μολδαβία στην προτελευταία θέση του όγδοου ομίλου. Το σύνολο του Φομένκο δυσκολεύτηκε να πανηγυρίσει τη δεύτερη του επιτυχία στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς μέχρι το 61′ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες. Οι γηπεδούχοι ναι μεν πίεζαν και είχαν την υπεροχή, αλλά δεν είχαν καταφέρει να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα. Αυτό έγινε μετά από μία ώρα αγώνα, με τον Γιαρμολένκο να νικά τον Ναμάσκο και να βάζει τους Ουκρανούς σε θεσή οδηγού στο σκορ.

Στο 70′ ο Καχερίδης προωθήθηκε και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η Μολδαβία δεν πέταξε λευκή πετσέτας και στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία μείωσε σε 2-1 με τον Σουβόροφ στο 80′.

Στις καθυστερήσεις η Ουκρανία έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Σταπανένκο, όμως, ήταν πλέον αργά για τους φιλοξενούμενους.