Απόδραση από τη … Νορβηγία

Δεν είναι και λίγο να χάνει μια ομάδα 2-0 στο 70’ σε εκτός έδρας ματς και μάλιστα προκριματικών ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κι όμως στο τέλος να καταφέρνει την ... απόδραση με τον βαθμό της ισοπαλίας!

Δεν είναι και λίγο να χάνει μια ομάδα 2-0 στο 70’ σε εκτός έδρας ματς και μάλιστα προκριματικών ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κι όμως στο τέλος να καταφέρνει την … απόδραση με τον βαθμό της ισοπαλίας! Στον ΣΤ’ όμιλο ένα τέτοιο κατόρθωμα ανήκει στη Ρουμανία, που παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όχι μόνο δεν έχασε αλλά πήρε και τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στον … Κεσέρου. Ο 32χρονος επιθετικός, τ’ όνομα του οποίου ακούστηκε και για τον ΠΑΟΚ στο πρόσφατο παρελθόν, αρχικά μείωσε στο 77’ και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Για τους Νορβηγούς σκόραραν οι Ελιονούσι, Στις άλλες δυο αναμετρήσεις του ομίλου, κοινός παρονομαστής ήταν η επικράτηση των φαβορί, με τη Σουηδία (σ.σ. ο Μπεργκ αγωνίστηκε για 68’) να νικά 3-0 τη Μάλτα σκοράροντας δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (50’ Κλάεσον, 80’ Ίζακ, 85’ Κουεσόν) και την Ισπανία να περνά εύκολα από τα νησιά Φερόε 4-1 και τον Σέρχιο Ράμος να δείχνει τον δρόμο στους συμπαίκτες του από πολύ νωρίς (σ.σ. 30’ Όλσεν – 6’ Ράμος, 19’ Νάβας, 34’ Γκέστσον αυτογκόλ, 71’ Γκαγιά).