Βλέπει Ευρώπη η Φέγενορντ

Η Φέγενορντ άφησε πίσω την ήττα από τη Ντε Χαγκ και την ισοπαλία με τη Φίτεσε και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας 2-1 της Ρόντα εκτός έδρας για την 22η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του λιμανιού άνοιξε το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ του Λεξ Ίμερς, ενώ με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Σάμουελ Αρμεντέρος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2. Ο 23χρονος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ έπειτα από σουτ του Ίμερς και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουρτο.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, πίεσαν τον αντίπαλο, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-2 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καλί.

Με αυτή τη νίκη η Φέγενορντ βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από τον πρωτοπόρο Άγιαξ, ο οποίος βέβαια έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Αντίθετα η Ρόντα «βυθίστηκε» στην 16η θέση της Eredivisie με μόλις 22 βαθμούς μετά από 22 αγωνιστικές.