Δεν «λυγίζει» η Φίτεσε (video)

Με γκολ στο τελευταίο λεπτό του ματς, η Φίτεσε πήρε μεγάλο «διπλό» κόντρα στην Τσβόλε του Θανάση Καραγκούνη (1-2) και έμεινε στην κορυφή της ολλανδικής Έρεντιβιζιε, πετώντας το «μπαλάκι» στον Άγιαξ.

Η ομάδα του Άρνεμ, προηγήθηκε με τον Ατσού στο 3′, αλλά ο Φερνάντεζ ισοφάρισε στο 10ο λεπτό για τους γηπεδούχους.

Το χαμένο πέναλτι του Πιαζόν στο 13′, ίσως κόστιζε ανεπανόρθωτα στους φιλοξενούμενους, αν ο φαν Άανχολτ δεν έκανε το 1-2 στο 90′ στέλνοντας τη Φίτεσε στους 40 βαθμούς, με τον Άγιαξ να υπολείπεται τρεις και να αντιμετωπίζει την Κυριακή την Άιντχοφεν. Ο Θανάσης Καραγκούνης πέρασε στο παιχνίδι στο 63ο λεπτό. Περισσότερα για το ντεμπούτο του Έλληνα άσου, μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Στα υπόλοιπα ματς, η Άλκμααρ πήρε νίκη που την ανέβασε έβδομη, μετά το 3-0 επί της Μπρέντα, ενώ στην ισοπαλία έμειναν Χέρενφεν-Ρόντα (2-2) και Βάαλβαϊκ-Χρόνινχεν (1-1).