Με… Φαν Μήτρογλου η PSV (video)

Γκολ πέτυχε ο Κώστας Μήτρογλου με τη φανέλα της PSV, βασικοί οι Βρουσάι και Παυλίδης στην ήττα της Βίλεμ, "τεσσάρα" ο Άγιαξ στο Ρότερνταμ. Όλα τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής της Eredivisie.

Δεκαπέντε λεπτά χρειάστηκε ο Κώστας Μήτρογλου για να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Ο διεθνής φορ της PSV μπήκε ως αλλαγή στο 63′ στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Βάαλβαϊκ και στο 78′ σκόραρε το τρίτο τέρμα της ομάδας του Αϊντχόφεν.

Η Βάαλβάικ προηγήθηκε με τον Μελέστεν στο 43′, ωστόσο η PSV… ξύπνησε στο δεύτερο μέρος και “καθάρισε” το παιχνίδι. Στο 65′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 με αυτογκόλ του Κουάστεν, στο 76′ ο Μπάουμγαρτκλ έκανε το 2-1 και ο Μήτρογλου στο 78ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στα ψηλά “πατώματα” η Φιτέσε

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στην Eredivisie και η Φιτέσε. Η ομάδα του Άρνεμ επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Άλκμααρ και παρέμεινε στα ψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Κουπμάινερς στο 33′, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μάταβζ στο 45′ και πήραν την αγχωτική νίκη στο 90ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπέρο.

O Παντελής Χατζηδιάκος μπήκε ως αλλαγή για την ομάδα της Άλκμααρ στο 57ο λεπτό.

“Σίφουνας” ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ διατήρησε το αήττητο με το επιβλητικό 4-1 στην έδρα της Σπάρτα Ρότερνταμ. Πρωταγωνιστής ο Τάντιτς με ένα γκολ και δύο ασίστ!

Στο “Κάστρο” όπως είναι η ονομασία του γηπέδου της Σπάρτα, ο Άγιαξ δυσκολεύτηκε μέχρι να σκοράρει!

Η Σπάρτα είχε μεγάλη ευκαιρία αλλά ο Ζιγές έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή σε κεφαλιά του Ματέι (24′) και στην επόμενη φάση ο Προμές (25′) έκανε το 0-1 για τον Αίαντα.

Από εκεί και πέρα όλα έγιναν εύκολα! Ο Άγιαξ σκόραρε άλλες τρεις φορές με τους Ζιγιές (31′, 60′) και Τάντιτς (58′) με τον Σέρβο να σερβίρει και δύο ασίστ!

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 1-4 με τον Ντερβίσογλου (75′).

Βασικοί Παυλίδης και Βρουσάι

Με γκολ του Μπερχάους στο 74ο λεπτό, η Φέγενορντ επικράτησε εκτός έδρας 1-0 της Βίλεμ.

Στο βασικό σχήμα των γηπεδούχων βρέθηκαν οι Βρουσάι και Παυλίδης.