Στο… χαλαρό ο Άγιαξ (video)

Με δύο γκολ του Νικολάς Ταλιαφίκο, ο Άγιαξ πέρασε ένα... άνετο απόγευμα στο "Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα", επικρατώντας 4-1 της Χέρενφεϊν.

Με δύο γκολ του Νικολάς Ταλιαφίκο, ο Άγιαξ πέρασε ένα… άνετο απόγευμα στο “Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα”, επικρατώντας 4-1 της Χέρενφεϊν. Οι Πρωταθλητές Ολλανδίας άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Χούντελαρ και παρέμβαση με την… πλάτη του Τάντιτς (το γκολ χρεώθηκε στο Σέρβο). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Γενς Όντγκαρντ στο 22ο λεπτό, ενώ ο Νικολάς Ταλιαφίκο έκανε με κεφαλιά το 2-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Η ομάδα του Άμστερνταμ έκανε το 3-1 στο 52′ με τον Πες Σχουρς και στο 58ο λεπτό ο Ταλιαφίκο με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Ο Άγιαξ έφτασε τους 13 βαθμούς και παραμένει στα ψηλά πατώματα της Eredivisie, ενώ η Χέρενφεϊν έμεινε στη μέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς μετά από έξι αγωνιστικές στο ολλανδικό πρωτάθλημα.