Έχασε έδαφος η Κύπρος

Την εντός έδρας ήττα με 0-1 από την Ουαλία γνώρισε η Κύπρος για την 7η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου των προκριματικών του Euro 2016, μένοντας πίσω στο κυνήγι της τρίτης προνομιούχου θέσης. Σε τροχιά πρόκρισης Βέλγιο, Ισραήλ.

Ο Γκάρεθ Μπέιλ ήταν ο θύτης των Κυπρίων, αφού με δικό του γκολ στο 82’ και έπειτα από ασίστ του Ρίτσαρντς διαμόρφωσε το τελικό 0-1. Αποτέλεσμα που διατηρεί τους Βρετανούς στην κορυφή του γκρουπ με 17 πόντους, στο +3 και +5 από Βέλγους και Ισραηλινούς αντίστοιχα. Η ομάδα του Χριστοδούλου έμεινε στους 9 πόντους και απέχει τρεις από τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ (τρίτη) και το Ισραήλ.

Παρά το τέρμα του Τζέκο στο 15’ που έδωσε προβάδισμα στη Βοσνία μέσα στο Βέλγιο, οι «κόκκινοι διάβολοι» αντέδρασαν γρήγορα και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ μέχρι το ημίχρονο, χάρη σε γκολ των Φελαϊνί (23’) και Ντε Μπρούινε (44’). Το τελικό 3-1, έγραψε ο Αζάρ στο 78’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Άνετο βράδυ πέρασε το Ισραήλ που μέσα σε 38 λεπτά «καθάρισε» την Ανδόρα με 4-0. Ο Ζέχαβι έβαλε μπροστά την ομάδα του μόλις στο 3’ με τον Μπίτον να γράφει το 2-0 στο 22’. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χέμεντ με πέναλτι έκανε το 3-0 με τον Νταμπούρ να έρχεται στο 38’ για να τελειώσει τα πάντα (4-0).