Ματσάρα στην Βασιλεία (video)

Στο Σεν Γιάκομπ Παρκ της Βασιλείας, για τον 4ο Όμιλο, η Ελβετία αν και προηγήθηκε με 3-0, είδε την Δανία να επιστρέφει και να ισοφαρίζει σε 3-3.

Ο Έρικσεν απείλησε για την Δανία στο 1ο λεπτό αλλά το σουτ του έφυγε άουτ, ενώ αμέσως μετά την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μπρέθγουαϊτ.

Στο 10’ η Ελβετία έφτασε κοντά στο γκολ με κεφαλιά του Ζούμπερ μετά από κόρνερ του Ξάκα.

Η Ελβετία έκανε το 1-0 στο 19’ με τον Φρέουλερ μετά από πάσα του Αγιέτι.

Στην επανάληψη στο 66ο λεπτό μετά από πάσα του Ζούμπερ ο Ξάκα με πλασέ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Σπουδαία ευκαιρία έχασε στο 72’ για την Δανία, ο Κγιάερ μετά από πάσα του Έρικσεν.

Στο 76’ όμως η εξαιρετική Ελβετία έκανε το 3-0 με τον Έμπολο μετά από πάσα του Ακάντζι.
Σ’ εκείνο το σημείο όμως τα πράγματα άλλαξαν.

Η Δανία στο τέλος ξεκίνησε τη δική της αντεπίθεση και κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στο 84’ με τον Γιόργκενσεν μετά από πάσα του Έρικσεν.

Στο 88’ ο Γκίνγκιαερ μετά από πάσα του Πόουλσεν έκανε το 3-2 δίνοντας στον αγώνα ένα δραματικό φινάλε.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από μια φάση διαρκείας στην περιοχή των Ελβετών ο Ντάαλσγκαρντ με πλασέ νίκησε τον Σόμερ ισοφαρίζοντας σε 3-3.

ΕΛΒΕΤΙΑ (4-3-3): Σόμερ, Μπαμπού, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ (46’ Μπενίτο), Ζακαρία, Ξάκα, Φρέουλερ, Εμπολό, Αγιέτι, Ζούμπερ.
ΔΑΝΙΑ (4-2-1-3): Σμάϊχελ, Ντάλσγκαρντ, Κγιάερ, Γιόργκενσεν, Στρίγκερ-Λάρσεν, Σένε (70’ Χόϊμπεργκ), Ντιλέϊνι, Έρικσεν, Πόουλσεν, Γιόργκενσεν (70’ Γκίντγιαερ), Μπρεθγουάϊτ.