Το καθήκον της η Μπάγερν (video)

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε νικηφόρα από το Κότμπους επικρατώντας 3-1 της αξιόμαχης Ένεργκι και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Γερμανίας.

Ο Νίκο Κόβατς παρέταξε τους Βαυαρούς με όλα τα αστέρια τους και δικαιώθηκε για την επιλογή του, αφού είδε την ομάδα του να είναι κυρίαρχη από τα πρώτα λεπτά. Δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 14’ με πρωταγωνιστή τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος όμως σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 32’ με τον Πολωνό φορ.

Στο 39’ η Μπάγερν άγγιξε το 0-2, όμως αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Κομάν να σημαδέψει το δοκάρι, με την Ένεργκι να διατηρείται ζωντανή. Οι Βαυαροί, πάντως, συνέχισαν να ψάχνουν το δεύτερο γκολ, προκειμένου να «καθαρίσουν» το ματς και εν τέλει το βρήκαν στην επανάληψη. Ο Κομάν με ένα υπέροχο σουτ στο 65ο λεπτό νίκησε τον Μόζερ και διπλασίασε τα γκολ της Μπάγερν, ενώ το… κερασάκι έβαλε ο Γκορέτσκα στο 85’.

Η Ένεργκι πέτυχε το γκολ της… τιμής στις καθυστερήσεις του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ταζ.