Στον τελικό με ανατροπή η Μπάγερν (pics)

Στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας προκρίθηκε η Μπάγερν Μονάχου η οποία επικράτησε 3-2 της Βέρντερ Βρέμης στο "Βέζερ Στάντιον".

Στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας προκρίθηκε η Μπάγερν Μονάχου η οποία επικράτησε 3-2 της Βέρντερ Βρέμης στο “Βέζερ Στάντιον”.

Οι Βαυαροί του Νίκο Κόβατς προηγήθηκαν 2-0 με το πρώτο γκολ να έρχεται στο 36ο λεπτό από τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Το δεύτερο γκολ σημειώθηκε από τον Τόμας Μίλερ στο 63′ έπειτα από ασίστ του Γκνάμπρι.

Οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω μέσα σε δύο λεπτά. Στο 74′ ο Οζάκο μείωσε σε 1-2 και στο 75′ ο Ρασίκα ισοφάρισε σε 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 80′ σε μαρκάρισμα του Κομάν από τον Γκέμπρε Σελασιέ και ο Λεβαντόφσκι από την άσπρη βούλα έδωσε την 19η συνεχόμενη νίκη της Μπάγερν επί της Βέρντερ, εντός και εκτός.

Μάλιστα, αυτή ήταν και η έκτη πρόκριση σε βάρος των “πράσινων” σε ισάριθμα ραντεβού στο κύπελλο Γερμανίας.

Η Βέρντερ ήταν πολύ σκληρή για να «πεθάνει», επιστρέφοντας από το 0-2, ωστόσο ο Λεβαντόφσκι ευστόχησε στο αυστηρό πέναλτι που κέρδισε ο Κομάν και η Μπάγερν προκρίθηκε με το τελικό 2-3 του Βέζερστάντιον στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας.

Στον τελικό του Βερολίνου στις 23 Μαϊου η Μπάγερν Μονάχου θα αντιμετωπίσει την Λειψία.

Βέρντερ Βρέμης (Κόφελτ): Παβλένκα, Γκεμπρε Σελασιέ, Βελίκοβιτς, Μοϊσάντερ, Αουγκούστινσον (81’ Χάρνικ), Μόβαλντ (65’ Πισάρο),  Μ.Έγκεστάιν, Κλάασεν (Τζ. Μ.Έγκεστάιν) , Κρούζε, Οζάκο, Ρασίκα

Μπάγερν Μονάχου (Κόβατς): Ούλραιχ, Κίμιχ, Αλάμπα, Μπόατενγκ, Χούμελς, Τιάγκο (77’ Ροδρίγκες), Μαρτίνεθ, Γκνάμπρι (58’ Γκορέτσκα), Μίλερ (89’ Ραφίνια), Κομάν, Λεβαντόφσκι