Έκανε αγγαρεία αλλά πήρε την κούπα η Παρί!

Η Παρί Σεν Ζερμέν, σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε περισσότερο με αγγαρεία παρά με τελικό για την ίδια, έπαιξε όσο χρειάστηκε και πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Λεζερμπιέ.

Οι εκατομμυριούχοι Παριζιάνοι καλούνταν να υπερπηδήσουν το εμπόδιο της ταπεινής Λεζερμπιέ, ομάδα της τρίτης κατηγορίας της Γαλλίας και τα κατάφεραν χωρίς να κουραστούν ούτε στο ελάχιστο.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-0 και να φτάσουν στην κατάκτηση του γαλλικού Λιγκ Καπ.

Το σκορ άνοιξε στο 26ο λεπτό ο Λο Σέλσο έπειτα από ασίστ του Τιάγκο Μότα ενώ στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 74ο λεπτό ο Καβάνι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αυτή ήταν η δωδέκατη φορά που η Παρί κατακτά το συγκεκριμένο τρόπαιο και η τέταρτη συνεχόμενη για τους πρωταθλητές Γαλλίας.