“Σόκαρε” την Παρί η Ρεν και πήρε την κούπα! (video)

Η Ρεν έκανε την έκπληξη καθώς επικράτησε 6-5 στα πέναλτι της Παρί Σεν Ζερμέν και κατέκτησε το Κύπελλο Γαλλίας.

Μετά από 45 χρόνια η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν γέφθηκε ξανά την κατάκτηση ενός τροπαίου, η οποία έγινε κόντρα σε έναν διόλου ευκαταφρόνητο αντίπαλο.

Μπορεί οι Παριζιάνοι να προηγήθηκαν 2-0 νωρίς νωρίς χάρη σε γκολ των Ντάνι Άλβες (13′) και Νεϊμάρ (22′) όμως η συνέχεια ανήκε στους “ρενουά”.

Η Ρεν μπήκε ξανά στο παιχνίδι όταν στο 40ο λεπτό ο Κιμπεμπέ πέτυχε αυτογκόλ ενώ στο 66ο λεπτό ο Έντσον Αντρέ έφερε το ματς στα ίσια. Η παράταση δεν ανέδειξε κάποιον νικητή και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, ο Ενκουκού δεν κατάφερε να ευστοχήσει και έδωσε το Κύπελλο στη Ρεν για πρώτη φορά μετά το μακρινό 1971. Κυπελλούχος Γαλλίας στέφθηκε τόσο ο πρώην παίκτης της Παρί, Χατέμ Μπεν Αρφά καθώς και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Γιάκομπ Γιόχανσον.